Porady prewencyjne

Bądź bęzpieczny nad wodą

plakat_a2_wysylka

 

      Każdego roku wiele osób letnie wakacje spędza aktywnie nad wodą. Jest to okres, w którym dochodzi do największej ilości wypadków, wiele z nich ma tragiczny finał. W związku z tym Komenda Główna Policji aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna Woda".

 

 

     Skoki do wody w miejscach niedozwolonych, korzystanie z dzikich kąpielisk, pływanie po alkoholu oraz korzystanie z kąpielisk na którym nie ma ratowników to najczęstsze powody wypadków do których dochodzi w okresie letnim na różnego rodzaju zbiornikach wodnych. Często wypadki te mają tragiczny finał. Kończą się kalectwem a w najgorszym scenariuszu nawet śmiercią. 

     Akcja "Bezpieczna Woda" jest nową inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, ale zawiera też informacje dla rodziców, nauczycieli i wszystkich którzy wypoczywają nad wodą. Celem tej akcji jest rozpropagowanie zasad bezpiecznego zachowania podczas kąpieli w wodzie a także w jej pobliżu. 

     Do akcji organizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki aktywnie włączyła się polska policja. Akcja realizowana jest we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Polską Organizacją Turystyczną przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i i Centrum Turystyki Wodnej PTTK.

     Głównym założeniem Akcji "Bezpieczna Woda" jest zmniejszenie liczby wypadków podczas letniego wypoczynku poprzez podniesienie  świadomości społeczeństwa w zakresie bezpiecznych zachowań w wodzie i na terenach przywodnych wśród dzieci i młodzieży szkolne.

     Na terenie powiatu jarocińskiego wiele zbiorników wodnych to dzikie kąpieliska gdzie kąpiel jest zabroniona. Zakaz kąpieli i korzystania z wody dotyczy Zalewu w Roszkowie i zbiornika wodnego w Panience. Jedynymi bezpiecznymi kąpieliskami na terenie powiatu jarocińskiego są baseny na których nad bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowani ratownicy wodni.

    W zakresie bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych obowiązują następujące akty prawne:

1. Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych z dnia 18.08.2011r.

2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 06.03.2012r. w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz znaków informacyjnych i flag.

3. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27.02.2012r. w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.

4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23.01.2012r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. 

 


Powrót na górę strony