Porady prewencyjne

Seniorze – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Wnuczek, który miał wypadek, policjant chcący zatrzymać przestępcę, czy matka prosząca o wodę dla dziecka. Dla przestępcy każda tożsamość, każdy sposób na wzbogacenie się kosztem starszych osób jest dobry. Jak ustrzec się przed oszustami i nie wpaść w zastawioną przez nich pułapkę?

W środę do drzwi jednej z mieszkanek Jarocina zapukała młoda kobieta. Poprosiła o wodę bo źle się czuła. Chciała też zaczekać na kolegę, który miał jej pomóc. Starsza pani zgodziła się, w końcu potrzebującym trzeba pomóc. Po jakimś czasie kobieta wraz z kolegą odjechali. Kilka godzin później 89-latka zorientowała się, że została okradziona.


 

Z uwagi na powtarzające się co jakiś czas próby oszukania osób starszych coraz to nowszymi metodami, Policja przypomina, że ludzie starsi są tą grupą, która jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo stania się ofiarą oszustwa lub kradzieży.

Policja apeluje do osób starszych, aby nie wpuszczały do mieszkań obcych osób!!!

Seniorzy najczęściej padają ofiarami przestępstw gdzie przedmiotem zaboru jest mienie. Łatwowierność osób starszych często powoduje, że to właśnie oni stają się łatwym celem dla sprawców przestępstw, w tym kradzieży i oszustw. Osoby w starszym wieku nie są jednak bezbronne. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nie stać się ofiarą złodzieja czy oszusta.

Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Podają się za inkasentów, znajomego członka rodziny, który akurat ma jakieś kłopoty oraz za akwizytorów. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety. Wchodzą do domu prosząc o wodę dla chorego dziecka lub o coś do zjedzenia. Potrafią długo zagadywać zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń dając tym samym czas swojemu wspólnikowi do splądrowania mieszkania i zabrania pieniędzy bądź biżuterii. 

Ludzie w podeszłym wieku stają się często także ofiarami oszustw, w wyniku których kupują nieistniejące usługi czy też podpisują dokumenty związane z ubieganiem się o pożyczkę, kredyt, bądź wpłatą zaliczki na poczet różnych świadczeń.      

Metoda okradania na wnuczka jest doskonale wszystkim seniorom znana i niejednokrotnie ostrzeżenia przed nią były rozpowszechniane w mediach. Jednak wrodzona obawa o bliskie osoby powoduje, że nadal wielu ludzi daje się oszukać.  W ostatnim czasie oszuści jednak zaczynają podszywać się także za lekarzy, pracowników NFZ  czy nawet za policjantów. Wykorzystują do swojego przestępczego procederu nazwy tych zawodów i instytucji, które wśród osób starszych cieszą się największym zaufaniem.

W małych miejscowościach często dochodzi tez do kradzieży na tak zwanego uzdrowiciela. Niby przypadkowo spotkana osoba, prosząca o wodę czy inną niepozorną pomoc, nagle wyczuwa w domu swojej potencjalnej ofiary zło bądź chorobę. Całkiem bezpłatnie oferuje pomoc, która polega na odprawieniu rytuału uzdrawiającego bądź oczyszczającego. Potrzebne są jednak do tego przedmioty, po które gospodarz domu musi wyjść. Po takim rytuale oszust opuszcza mieszkanie a gospodarz, po jakimś czasie orientuje się, że razem z gościem jego dom opuściły także pieniądze bądź inne wartościowe przedmioty.

By zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa należy pamiętać, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność. W przypadku wątpliwości wystarczy zadzwonić do gazowni czy innej instytucji i upewnić się, ze wysłano do nas inkasenta. Umowy nie powinny być sporządzane w domu, pożyczkę czy kredyt bezpieczniej jest wziąć w banku. Gdy musimy wezwać hydraulika bądź innego specjalistę, starajmy się, by w tym czasie poza nami w mieszkaniu była jeszcze inna osoba, dobry sąsiad lub ktoś z rodziny.

Każdy kto spotkania się z opisanymi sposobami działania powinien natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję.

Pamiętajmy:

  • NIE UFAJMY OBCYM, NIE WPUSZCZAJMY ICH DO KLATKI SCHODOWEJ, NIE OTWIERAJMY OBCYM DOMOFONU, WYCHODZĄC ZAMYKAJMY DRZWI DO KLATKI!

  • PAMIĘTAJMY, ABY PO NASZYM WYJŚCIU Z MIESZKANIA OKNA I DRZWI BYŁY POZAMYKANE!

  • NIE PRZECHOWUJMY W DOMU DUŻEJ ILOŚCI GOTÓWKI LUB KOSZTOWNOŚCI!

  • NIE WPUSZCZAJMY OBCYCH DO MIESZKANIA - NIE ZNAJĄC OSOBY NIGDY NIE ZNAMY JEJ ZAMIARÓW!

  • NA CZAS WIZYTY KOMINIARZY, PRACOWNIKÓW GAZOWNI CZY ELEKTROWNI ZAPEWNIJMY SOBIE TOWARZYSTWO BLISKIEJ OSOBY!

  • NIE UDZIELAJMY OBCYM INFORMACJI NA TEMAT SWÓJ LUB SĄSIADÓW, SWOICH ORAZ ICH BLISKICH,

  • TAM, GDZIE PANUJE TŁOK-W TRAMWAJU, AUTOBUSIE, W MARKECIE I NA RYNKU TRZYMAJMY TORBĘ PRZED SOBĄ, ZAWSZE ZAPIĘTĄ!

  • ABY USTRZEC SIĘ PRZED OSZUSTAMI DZWONIĄCYMI PRZEZ TELEFON PAMIĘTAJMY:

  1. Zadzwońmy do prawdziwego wnuczka, wnuczki czy siostrzeńca aby potwierdzić  autentyczność  rozmówcy, - nigdy nie powierzajmy swoich pieniędzy obcym,

  2. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości należy powiadomić policję dzwoniąc  pod numer 997 lub 112. 

 

Powrót na górę strony