Policyjne spotkania z działkowcami - Porady prewencyjne - KPP Jarocin

Porady prewencyjne

Policyjne spotkania z działkowcami

Sezon prac na działkach oraz odpoczynku na świeżym powietrzu jest już w pełni. Niestety, na ogródkach działkowych, poza ich właścicielami, mogą pojawić się także nieproszeni goście tacy jak włamywacze czy wandale. To między innymi powód policyjnych patroli i spotkań dzielnicowego oraz policyjnego profilaktyka z działkowcami.

W minionym tygodniu mundurowi spotkali się z właścicielami ogródków działkowych „Relaks” w Jarocinie. Podczas wizyty tłumaczyli właścicielom, jak należy zabezpieczyć własne mienie, by nie było ono łatwym łupem dla potencjalnego włamywacza. Mundurowi przestrzegali przed pozostawianiem wartościowych rzeczy czy narzędzi na powietrzu.

    Policjanci przypominali także, że złodziej może pojawić się na działce także w dzień. Dlatego bardzo istotną rzeczą jest, by podczas wykonywania prac na powietrzu nie pozostawiać w otwartej altance wartościowych rzeczy osobistych takich jak pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy. Że nawet gdy jesteśmy blisko, drzwi do altanki powinny być zamknięte na klucz.

Policja radzi aby działkowcy:
- dokonywali częstych kontroli działek swoich i sąsiadów
- interesowali się nieznanymi pojazdami, które parkują w pobliżu i zapisywali ich numery rejestracyjne
- zadbali o bezpieczeństwo własnego mienia pozostawionego w domkach, altankach poprzez zakładanie solidnych zamków w drzwiach, montaż okiennic i wzmocnienia ościeżnic,
- po pracy umieszczali narzędzia w zabezpieczonych schowkach. 

    Wizyta u działkowców była także doskonałą okazją do przypomnienia, że właściciele działek, w razie zaobserwowania jakichkolwiek zagrożeń, mogą je zgłosić anonimowo za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy swojemu dzielnicowemu, którego wszystkie dane znajdą posługując się aplikacją mobilną Moja komenda.

Na zakończenie spotkania policjanci wręczyli swoim rozmówcom specjalnie w tym celu przygotowane ulotki informacyjne oraz karty bezpieczeństwa przedmiotów wartościowych.

Wkrótce odbędą się kolejne odwiedziny u działkowców.