Realizacje wniosków z Debaty Społecznej

Realizacja wniosków z debaty

debaty

 

    Realizacja wniosków z Debaty Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie,  która odbyła się 10 października 2013 r.

 

 

 

Na debacie, osoby uczestniczące poruszały głównie problemy z zakresu ruchu drogowego. Po zakończonej debacie zostały podjęte działania w celu rozwiązania zgłaszanych problemów i poinformowania o poczynionych ustaleniach osoby zainteresowane:

 

1.         Publikacja wizerunku dzielnicowych wraz z wyszczególnieniem ulic znajdujących się w ich rejonach służbowych.

 

Wizerunki dzielnicowych zostały opublikowane na łamach tygodnika lokalnego „Gazeta Jarocińska”. Publikacja zakończyła się w dniu 7 stycznia 2014r. wizerunki dzielnicowych publikowane były cyklicznie, pod zdjęciem dzielnicowego podane zostały ulice oraz miejscowości znajdujące się w jego rejonie służbowym. Podano także nr telefonów kontaktowych stacjonarnych oraz służbowych tel. komórkowych.

 

2.         Zwiększenie patroli pieszych w obrębie miasta Jarocin, szczególnie w czasie największego natężenia ruchu.

 

Po przeprowadzonej analizie zagrożenia, dyslokacja patroli pieszych odbywa się w miejscach o największym natężeniu ruchu, oraz w miejscach, gdzie występuje większe niż w innych rejonach, zagrożenie wybrykami chuligańskimi popełnianymi przez nieletnich.

 

3.         Zwiększenie nacisku na działania ukierunkowane na ruch rowerowy, pod kątem przestrzegania przez rowerzystów przepisów o ruchu drogowym, w szczególności w odniesieniu do korzystania przez nich z chodników.

 

W ramach realizacji powyższego wniosku na stronie internetowej KPP w Jarocinie oraz za pośrednictwem lokalnych mediów prowadzone są akcje informacyjne w celu uświadomienia mieszkańcom, kiedy i w jaki sposób można korzystać z chodników oraz jak być bezpiecznym rowerzystą. Ponadto prowadzone były rozmowy z członkami Komisji Bezpieczeństwa poszczególnych gmin w celu omówienia możliwości rozbudowy dróg rowerowych na terenie powiatu jarocińskiego. W ramach zadań doraźnych policjanci będący w służbie reagują na wykroczenia popełniane przez rowerzystów i informują ich o obowiązujących przepisach, miedzy innymi wyjątkowych sytuacjach, w których rowerzysta może korzystać z chodnika.

4.         Rozbudowanie współpracy pomiędzy dzielnicowymi a sołtysami i przewodniczącymi rad osiedlowych.

 

Odbyły się zaplanowane spotkania policjantów Zespołów Dzielnicowych z sołtysami oraz radami osiedlowymi, urzędującymi w ich rejonach służbowych. Podczas spotkań policjanci omawiali zasady współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w danym terenie. Dzielnicowi przekazali rozmówcom numery posiadanych przez siebie telefonów służbowych informując, że są cały czas do dyspozycji.

 

5.         Zagrożenia w ruchu drogowym na drodze K 11, K 15 oraz kontrola prawidłowości oznakowania dróg na terenie powiatu jarocińskiego.

 

KPP w Jarocinie zwróciła się pisemnie do GDDKiA z zapytaniami o oznakowanie dróg krajowych (ich prawidłowości), budowę chodnika przy drodze krajowej nr 15 oraz o możliwość uruchomienia fotoradaru przy drodze K 11 w m. Witaszyce. Z uzyskanej odpowiedzi oraz przeprowadzonych we własnym zakresie kontroli dróg krajowych wynika, ze oznakowanie które się przy tych drogach znajduje jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Ponadto KPP w Jarocinie ustaliła, że w ramach porozumienia pomiędzy GDDKiA a Urzędem Miejskim w Jarocinie, planowana jest budowa ścieżki rowerowej przy drodze K 15 na całej długości ul Wrocławskiej aż do M. Golina wraz z oświetleniem. Rozwiązanie to z całą pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów korzystających z tej drogi, szczególnie po zmroku. Ustalono także, że fotoradar w Witaszycach został uruchomiony w miesiącu październiku 2013r. co znacznie wpłynęło na ograniczenie prędkości jazdy wśród kierowców.

Ponadto na stronie internetowej KPP Jarocin utworzono zakładkę „Bezpieczne Drogi” na której umieszczane są zdjęcia nadsyłane przez czytelników, związane z absurdami drogowymi tj. bezsensownym oznakowaniem dróg oraz zdjęcia obrazujące zagrożenia na drogach w obrębie powiatu jarocińskiego.

 

 

6.  Szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej dla policjantów   i pracowników pomocy społecznej.

 

W listopadzie i grudniu 2013 pracownicy PCPR w Jarocinie przeprowadzili szkolenia dla policjantów Zespołów Patrolowo Interwencyjnych w zakresie sporządzania „Niebieskich Kart”, oraz umiejętnego rozpoznawania zagrożeń patologią i przemocą podczas przeprowadzanych interwencji domowych. Ponadto 29 listopada odbyło się wspólne seminarium dla kuratorów społecznych, dzielnicowych KPP w Jarocinie, pedagogów szkolnych oraz pracowników ośrodków społecznych, w trakcie którego omówiono najczęściej występujące przyczyny przemocy w rodzinie oraz zasad postępowania w przypadku ujawnienia takiego zjawiska.

 

8.   Widoczność patroli ruchu drogowego podczas prowadzonych kontroli   drogowych.

 

W związku ze zgłaszany problemem prowadzenia przez policjantów ruchu drogowego kontroli w miejscach nieoświetlonych, czasem niewidocznych, każdorazowo podczas odpraw do służby przypomina się policjantom zasady wystawiania posterunków drogowych i prowadzenia kontroli zgodnie z przepisami.

Powrót na górę strony