Miał dwa promile, nie zauważył ciągnika - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Miał dwa promile, nie zauważył ciągnika

Data publikacji 29.05.2017

Zderzeniem z ciągnikiem rolniczym zakończyło się dla 37-letniego kierowcy picie alkoholu i kierowanie pod jego wpływem samochodem. Mężczyzna już stracił prawo jazdy. Odpowie też przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Grozi mu do 2 lat więzienia.

27 maja br., o godz. 20.10 policjanci Zespołu Ruchu Drogowego jarocińskiej komendy zostali wysłani przez dyżurnego jednostki  na zdarzenie drogowe z udziałem samochodu osobowego i ciągnika rolniczego w miejscowości Siedlemin.

Na miejscu mundurowi ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki Renault Laguna, jadąc z Goliny  na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas drogi i tam zderzył się z jadącym w jego kierunku ciągnikiem marki Ursus, którym kierował 45-letni mieszkaniec gminy Jarocin.

Bardzo szybko ustalono także przyczynę, która spowodowała, że kierowca Laguny nie zauważył jadącego drogą ciągnika rolniczego. Był nią alkohol. Już w trakcie rozmowy z kierowcą osobówki policjanci wyczuli woń alkoholu. 37-latek został przebadany urządzeniem do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik pozytywny. Mężczyzna miał w sobie ponad 2 promile alkoholu.

Nieodpowiedzialna podróż 37-latka zakończyła się zatrzymaniem uprawnień do kierowania, holowaniem auta oraz zarzutami kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna nie uniknie także odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Dodatkowo każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.